FELPHAM and MIDDLETON
     HORTICULTURAL SOCIETY

SHOW RESULTS

2018

Flower & Produce     Rose and Sweet Pea     Spring   (click to go to show results)
2017
Flower & Produce     Rose and Sweet Pea     Spring   (click to go to show results)

SHOW RESULTS 2018

Rose and Sweet Pea Show
TROPHIES;

THE SALMON CUP:   Sandra Harris
(for the most outstanding rose exhibit)
70th ANNIVERSARY CUP:   ‘Mac’ MacCulloch
(for most points in rose classes)
THE LOVEYS CUP:   ‘Mac’ MacCulloch
(for most outstanding sweet pea exhibit)
NATIONAL SWEET PEA MEDAL:  ‘Mac’ MacCulloch
(for most points in sweet pea classes)
V.P.A. TROPHY:   Pauline Scrace
(for most points in classes 22-35)
THE WATSON CUP:   Ann Travers
(for best pot plant)
THE FLORAL ART BOWL:   Jenny Hamilton
(for best exhibit in floral art)
THE THORNDYKE CUP:   Sue Abbot
(for most points in fruit & vegetables)
HORTICULTURAL SOCIETY TROPHY:   ‘Mac’ MacCulloch
(For most points in show)


ROSES

1.    Rose bud made up as a man’s buttonhole.
1st   M B Howard     2nd   A G MacCulloch     3rd   S Harris

2.    One specimen large flower rose, any variety
1st   A G MacCulloch     2nd   D Donovan     3rd   P Sedgwick

3.    Three large roses, mixed colours, any variety
1st   A G MacCulloch     2nd   S Harris     3rd   K hay

4.    Three large pink roses, any variety
1st   A G MacCulloch     2nd   S Harris     3rd   P Scrace

 
5.    Three large white or cream roses, any variety
1st   A G MacCulloch     2nd   P Scrace   

6.    Three large yellow or orange roses, any variety
1st   C Bryan     2nd   P Sedgwick   

7.    Three large red roses, any variety
1st   S Harris     2nd   A G MacCulloch     3rd   K Hay

8.    One bowl or vase of mixed large roses
1st   S Harris       2nd   K Hay   

9.    Cycle blooms, 1 bud, 1 perfect, 1 full
1st   A G MacCulloch     2nd   K Hay   

10.    Two stems of cluster roses
1st   C Bryan      2nd   S Harris       3rd   P Scrace

SMELL & VOTE

12    Most fragrant rose
1st   S Faircloth

12    Most fragrant sweet pea
1st   P Sedgwick


SWEET PEAS

14    One vase mixed sweet peas, 12 stems
1st   A G MacCulloch      2nd   R Holm       3rd      P Sedgwick

15     Three vases sweet peas, 5 stems, different colour in each vase
1st   A G MacCulloch     2nd   R Devaney   

 
16    One vase of pink sweet peas, 5 stems
1st    A G MacCulloch      2nd   P Sedgwick     3rd   P Scrace

17    One vase  of lavender, mauve or blur sweet peas, 5 stems,
1st    A G MacCulloch      2nd   P Sedgwick     3rd   P Scrace

18    One vase sweet peas, 5 stems, any one colour except pink, lavender, mauve or blue
1st    A G MacCulloch     2nd   R Holm       3rd   J Hamilton

19    One vase bi-colour sweet peas, 5 stems
1st    A G MacCulloch      2nd   R Devaney     3rd   R Holm

20    One vase sweet peas, any variety or varieties
1st    A G MacCulloch     2nd   J Hamilton     3rd   R Holm

21    One specimen sweet pea, any colour or variety
1st    A G MacCulloch     2nd   P Sedgwick     3rd   R Holm


22    Five stems pansies
1st     P Scrace      2nd   J Hamilton     3rd   L Wilson

23    Five stems violas
1st   P Scrace     2nd   L Wilson     3rd   I Jordan

24    One vase of mixed flowers
1st    S Harris     2nd   K Hay     3rd   M B Howard

25    Three stems of flowering shrubs
1st    P Scrace     2nd   A Travers     3rd   R Ball

26    Vase of mixed foliage
1st    M B Howard     2nd   J Bidwell     3rd   R Ball


27    Three stems of clematis
1st    R Holm     2nd   S Harris     3rd   S Moon

 
28    One spike of delphinium
2nd   P Scrace   

29    Three stems of iris
1st      M B Howard

30    (No entries)

31    One spike of arum lily
1st   S Faircloth

32    Three stems of alstromeria
1st      S Moon     2nd   P Puleston     3rd   R Holm

33    Five stems of pinks
1st       V Black     2nd   P Puleston     3rd   P Scrace

34    Three stems of any other flower
1st      P Dawson     2nd   P Puleston     3rd    P Smith

35    Five hosta leaves
1st      S Harris     2nd   S Moon     3rd   R Ball

36    One pot orchid
1st      S Abbot     2nd   R Ball     3rd      L Wilson

37    One pot plant - flowering
1st   A Travers     2nd   S Harris     3rd   S Abbot

38    One pot plant - foliage
1st   P Puleston     2nd   A Travers     3rd   I Jordan

39    One cactus
1st      R Devaney     2nd   D Donovan

40    One succulent
1st      I Jordan     2nd   R Ball     3rd   D Donovan
   
 
41    One specimen fern
1st      A Travers     2nd   I Jordan     3rd   R Devaney

42    One bonsai
1st      R Devaney   


FRUIT & VEGETABLES 
43    Five stems of mixed herbs
1st      J Hamilton     2nd   M B Howard     3rd   K Hay

44    Nine broad beans
1st      S Abbot     2nd   P Sedgwick     3rd   D Donovan

45    Five potatoes
1st      M B Howard     2nd   P Sedgwick         3rd   J Hamilton

46    Two lettuces
2nd   C Willmott   

47    Any other vegetable
1st      S Abbot     2nd   C Willmott     3rd   J Hamilton

48    Fifteen gooseberries
1st      V Black     2nd   P Scrace     3rd   M B Howard

49    Three sticks rhubarb
1st      J Hamilton     2nd   R Devaney     3rd      S Abbot

50    Ten strawberries
1st      P Sedgwick     2nd   S Abbot     3rd   P Scrace

51    Any other fruit - one kind
2nd   D Donovan   

 
FLORAL ART

52    Song Title
1st      E Anderson     2nd   R Ball     3rd   A Travers

53    Everything’s Coming Up Roses
1st      E Anderson     2nd   A Travers     3rd      R Ball

54    A Petite – You’ve Been Framed
1st      J Hamilton     2nd   A Travers     3rd      R Ball



SPRING SHOW 2018

TROPHIES;

THE ALAN TWAITES MEMORIAL TROPHY:  Mac MacCulloch

(for the most outstanding exhibit in daffodil classes)

 THE DAFFODIL SOCIETY MEDAL:  Mac MacCulloch

(for most points in daffodil classes)

THE TRAVERS TROPHY:  Ann Travers

(for most points in flower classes excluding daffodils)

 PATSY FOSTER TROPHY:  Pat Smith

(for best orchid in show)

 THE ROSSITER CUP:  Mac MacCulloch

(for the most outstanding horticultural exhibit)

 THE BALL TROPHY:  Linda Wilson

(for best exhibit in floral art)

THE SALMON TANKARD:  Ann Travers

(for most points in cookery classes)

 THE JAMES CUP:  Sue Abbot

(for most points in handicrafts)

THE FELPHAM & MIDDLETON HORTICULTURAL SOCIETY TROPHY:
Pauline Scrace

(for the most points in show)

 CHILDREN’S AWARDS (for most points in Children’s Classes)

7 years and under:  Jessica Willmott

8-14 years:  Sally Atkins

FLOWERS AND POT PLANTS

        1.      One Trumpet Daffodil
1st: Mac MacCulloch,  2nd: Pauline Scrace,  3rd: Paul Sedgwick
 
2.       Three Trumpet Daffodils
1st: Mac MacCulloch,  2nd: Pauline Scrace,  3rd: David Donovan

 3.      Five Trumpet Daffodils
1st: Mac MacCulloch,  2nd: Pauline Scrace
4.      One  Large-cupped Daffodil
1st: Mac MacCulloch,  2nd: Pauline Scrace,  3rd: Sandra Harris

5.       Three  Large-cupped Daffodils
1st: Mac MacCulloch,  2nd: Sue Abbot,  3rd: Pauline Scrace
6.          Five Large-cupped Daffodils
1st: Mac MacCulloch,  2nd: Pauline Scrace
7.         One  Small-cupped Daffodil
1st: Pauline Scrace,  2nd: Mac MacCulloch
8.        Three Small-cupped Daffodils
1st: Mac MacCulloch,  2nd: Pauline Scrace
9.         Five Small-cupped Daffodils
1st: Mac MacCulloch
10.     Three Daffodils
1st: Mac MacCulloch,  2nd: Sandra Harris,  3rd: Pauline Scrace
11.      Three Double Daffodils
1st: Mac MacCulloch
12.       Five Single-headed Miniature Daffodils
1st: Sandra Harris,  2nd: Jenny Hamilton,  3rd: Paul Sedgwick
13.      Five Multi-headed Miniature Daffodil
1st: Pauline Scrace
14.     Mixed Daffodils
1st: Mac MacCulloch,  2nd: Sandra Harris,  3rd: Pauline Scrace

15.    Three Multi-headed Narcissi
1st: Pauline Scrace

16. Three Daffodils
1st : Pauline Scrace
17.   Three Tulips
2nd: Pauline Scrace
18.    Hyacinths
1st: Mac MacCulloch,  2nd:  Jenny Hamilton
 
19.   Spring Flowers
1st: Ann Travers,  2nd: Jane Barnes
20.    Flowering Shrubs
2nd: Ann Travers
21.   Five Pansies            

       22       Five Hellebores
       1st:Paul Sedgwick,  2nd: Sandra Harris,  3rd: Sue Abbot

       23.              Camellia
       1st: Sarah Atkins,  2nd: Karin Hay,  3rd: Rhonda Ball

       24.              A Pot of Bulbs or Corms
       1st: Ann Travers,  2nd: Paul Sedgwick
 
       25.             
A Pot of Polyanthus or Primrose.
       1st: Mac MacCulloch,  2nd: Jenny Hamilton

        26.  Alpine or Rock Garden
       1st: Irene Jordan,  2nd: Sue Abbot

        27.  A Cactus or Succulent
       1st: Sue Abbot,  2nd: David Donovan

       28. 
House or Pot Plant in Bloom
       1st: Sue Faircloth

       29.  House or Pot Plant with Ornamental Foliage.
       1st: Irene Jordan,  3rd: Sue Abbot
       30.  A Pot of Orchids
       1st: Pat Smith,  2nd: Paul Sedgwick,  3rd: Irene Jordan
       31.  Daffodil/Narcissi – most fragrant bloom
       1st: Sue Faircloth
       32.  4 Items in a Trug or Basket.
       1st: Sandra Harris,  2nd: Sue Abbot,  3rd: Karin Hay

VEGETABLES 

       33.  Any Vegetable
2nd: David Donovan
34. Three Herbs
1st: Irene Jordan,  2nd: Paul Sedgwick,  3rd: Jenny Hamilton
35. Three Sticks of Rhubarb

 FLORAL ART

      36.  For My Mother
1st: Rhonda Ball,  2nd: Ann Travers,  3rd: Christine Dunham
37.  An Easter Parallel
1st: Rhonda Ball,  2nd: Ann Travers
36.  Look Closer
1st: Patricia Dawson,  2nd: Ann Travers,  3rd: Jenny Hamilton
37.  Springtime
1st: Linda Wilson

 HANDICRAFT

 40.  A Painting in Oils or Watercolour
1st: Pauline Scrace,  2nd: Jenny Hamilton,  3rd: Sue Abbot
41.  An Item of Handicraft
1st: Karin Hay,  2nd: Michelle Sinclair
42.  A Knitted or Crocheted Item
1st: Sue Abbot,  2nd: Valerie Black,  3rd: Jenny Hamilton
43.  An Item of Hand-stitched Needlecraft.
1st: Sue Waldron,  2nd: Joanna Bowen,  3rd: Rhonda Ball
44.  An Item of Stitched Needlework
1st: Sue Abbot,  2nd: Joanna Bowen,  3rd: Michelle Sinclair
45.  An Easter Bonnet
1st: Sandra Harris,  2nd: Pauline Scrace,  3rd: Michelle Sinclair

46.  A Thank You Card
1st: Sue Abbot,  2nd: Michelle Sinclair,  3rd: Sue Waldron

 PHOTOGRAPHY

 47.  What’s in the Garden?
1st: Michelle Sinclair,  2nd: Sue Abbot,  3rd: Sarah Atkins
48.  One Fine Day
1st: Patricia Dawson,  2nd: Paul Sedgwick,  3rd: Sarah Atkins
49._ It Made Me Smile
1st: Sue Abbot,  2nd: Sarah Atkins,  3rd: Michelle Sinclair

 COOKERY

 50. Savoury Dip with Crudités
1st: Rhonda Ball,  2nd: Karin Hay,  3rd: Jenny Hamilton

51. Bundle of Cheese Straws
1st: Karin Hay,  2nd: Ann Travers,  3rd: Pat Smith

52.  Bread Pudding
1st: David Donovan,  2nd: Rhonda Ball,  3rd: Ann Travers
53.  Four Ginger Biscuits
1st: Valerie Black,  2nd: Karin Hay,  3rd: Ann Travers
54.  Simnel Cake
1st: Ann Travers,  2nd: Pat Smith,  3rd: Karin Hay
55.  A Jar of Orange Marmalade.
1st: Ann Travers,  2nd: David Donovan,  3rd: Joanna Bowen
56.  A Jar of Citrus Marmalade
1st: David Donovan,  2nd: Ann Travers,  3rd: David Sinclair
57.  A Jar of Chutney or Pickle
1st: Ann Travers,  2nd: Karin Hay,  3rd: Sue Abbot

 CHILDREN.  7 YEARS & UNDER

 58. Miniature Spring Garden
1st: Jessica Willmott
59.  An Easter Bonnet.
1st: Jessica Willmott

60.  A Wooden Spoon
1st: Jessica Willmott
61.  Three Funny Face Decorated Biscuits
1st: Jessica Willmott
62.  An Easter Card
1st: Jessica Willmott

 CHILDREN, 8 – 14 YEARS

 63. Something I have grown
64.  Rock Cakes
1st: Sally Atkins,  2nd: Charlotte Atkins,  3rd: Darcie Willmott
65.  A Building made from Recycled Materials
1st: Sally Atkins,  2nd: Charlotte Atkins
66.  A Photograph of Seaweed
1st: Sally Atkins,  2nd: Charlotte Atkins,  3rd: George Sinclair
67.  A Party Invitation
1st: George Sinclair,  2nd: Charlotte Atkins,  3rd: Sally Atkins

Back to top


SHOW RESULTS 2017
FLOWER & PRODUCE SHOW.

TROPHIES;
pring
BACKMORE CUP:  Karin Hay
(for the best collection of vegetables)

KANE CHALLENGE CUP: Margaret B Howard
(for most points in vegetable classes)

SALMON CUP:  David Donovan
(for most points in fruit classes)

HORSEFIELD CUP :  Michelle Sinclair
(for most points in arts & crafts classes)

DIAMOND JUBILEE CUP:  Margaret B Howard
(for most points in home industries classes)

WEST SUSSEX FLOWER CLUB TROPHY:  Christine Dunham
(for best exhibit in floral art)

PAM GRANT CUP:  Ted Love
(for best exhibit in pot plant section)

BERYL ALLEN PLATE:  Don Faircloth
(for the best orchid in show)

JESCOT CUP:  Ted Love
(for the best dahlias in show)

NORMAN BEESON CUP :  Ted Love
(for the most points in dahlia classes)

CARTER CLOUT CUP :  Melissa Haufé
(for best exhibit in the gladiola classes)

CLARKE CUP :  Sandra Harris
(for best vase of cut flowers)

KANE CUP :  Christine Dunham
(for most points in flower classes)

MANOR HOUSE TROPHY :  Margaret B Howard
(for most points in show)

ADAMES CUP :  Ted Love
(for most outstanding horticultural exhibit)

 
R.H.S. BANKSIAN MEDAL:  Ted Love   

CHILDREN’S CUP (for most points in children’s classes)
7 Years & Under:  Jacob Abbott    8-14 Years:  Elia Dixon

FLOWER CLASSES

1.    Five Dahlias, pompom
1st:  T Love    2nd:  S Harris    3rd:  I Harding

2.    Five Dahlias, small decorative/cactus
1st:  M Hauffé    2nd:  T Love    3rd:  S Harris

3.    Three Dahlias, medium decorative
1st:  T Love    2nd:  P Foster    3rd:  D Faircloth

4.    Three Dahlias, medium cactus
1st:  T Love    2nd: M Hauffé    3rd:  S Harris

6.    Five stems of Dahlias, any variety
1st:  P Foster    2nd:  T Love     3rd:  M Hauffé

7.    One Dahlia, giant, decorative, semi-cactus or cactus
1st:  M Hauffé

8.    A vase of Mixed Foliage
1st:  C Dunham    2nd: M B Howard    3rd:  A Travers

9.    A vase of Mixed Hardy Perennials
1st:  C Dunham

10.    A vase of Large Mixed Flowers & Foliage
1st:  S Harris    2nd: P Foster

11.    A vase of Small Mixed Flowers & Foliage
1st:  S Moon    2nd: S Abbot    3rd:  I Jordan

12.    Five stems of Penstemon
2nd: C Dunham 

13.    Five stems of Asters
1st:  C Dunham    2nd: K Hay 

15    One specimen spike of large flowered Gladiolus
1st:  M Hauffé    2nd: G Argent    3rd:  K Hay

16    Three spikes of large Gladioli
1st:  M Hauffé    2nd: T Love 

 
17    Three spikes of small Gladioli
1st:  M Hauffé

18    Five stems of Cosmos
1st:  I Harding    2nd: S Abbot 

19    One Specimen Rose
1st:  P Foster    2nd: P Scrace    3rd:  C Bryan

20    One stem Cluster Rose
1st:  P Scrace    2nd: C Dunham    3rd:  P Foster

21    Five stems of Cut Flowers
1st:  S Moon    2nd: S Harris    3rd:  D Faircloth

23    Vase of Mixed Grasses
1st:  S Abbot    2nd: P Puleston 

24    Five stems of Rudbeckia
1st:  J Smith    2nd: P Puleston    3rd:  P Scrace

25    Three stems of Agapanthus
1st:  P Scrace 

26    Five stems of Japanese Anemones
1st:  V Black    2nd: S Harris    3rd:  C Dunham

27    Two stems of Mop-headed Hydrangea
1st:  A Lindsay    2nd: I Harding    3rd:  C Dunham

28    Two stems of Lace Cap Hydrangea
1st:  K Hay    2nd: C Bryan    3rd:  R Ball

29    Flowering Shrub
1st:  A Travers    2nd: R Ball    3rd:  C Dunham

30    Five Fuschia Florets
1st:  S Harris    2nd: I Jordan    3rd:  S Abbot


POT PLANTS

31    An arrangement of Indoor Plants
1st:  G Argent    2nd:  I Harding 

32    Outdoor Patio Pot
1st:  I Harding    2nd:  D Faircloth 

33    Fuschia in a pot
1st:  T Love    2nd:  S Abbot 

34    Flowering Plant
1st:  S Abbot    2nd:  A Evans    3rd:  P Puleston

35    Foliage Plant
1st:  I Harding    2nd:  T Love    3rd:  D Faircloth

36    Cactus
1st:  I Harding    2nd:  A Evans 

37    Succulent
1st:  D Donovan    2nd:  I Jordan    3rd:  A Evans

38    Cacti/Succulent Garden
1st:  I Harding    2nd:  G Argent    3rd:  I Jordan

39    Pelargonium/Geranium
1st:  S Abbot    2nd:  T Love    3rd:  N Buss

40    African Violet
1st:  G Argent 

41    Begonia
1st:  D Faircloth    2nd:  T Love    3rd:  J Hamilton

42    Orchid
1st:  D Faircloth    2nd:  P Foster    3rd:  I Jordan


FRUIT CLASSES

43    Six Plums or Gages
1st:  S Abbot    2nd:  D Donovan 

44    Six Eating Apples
1st:  D Donovan    2nd:  K Hay    3rd:  S Abbot

45    Fifteen Blackberries
1st:  J Holm    2nd:  D Donovan    3rd:  M B Howard

46    Fifteen Raspberries
1st:  S Harris    2nd:  J Hamilton    3rd:  M B Howard

47    Any other home grown fruit
1st:  D Donovan    2nd:  K Hay 


NOVELTY CLASSES

48    Largest Tomato
1st:  B Byne

49    Longest Runner Bean
1st:  J Holm

50    Heaviest Potato
1st:  J Holm

51    Largest Onion
1st:  M B Howard

52    Odd-shaped Vegetable
1st:  J Holm


VEGETABLE CLASSES

53    Five Potatoes
1st:  D Short    2nd:  J Holm    3rd:  R Moon

55    Ten Runner Beans
1st:  J Holm    2ndB Byne      3rd:  M B Howard

56    Ten Dwarf/French Beans
1st:  K Hay 

57    Four Chilli Peppers
1st:  S Abbot 

58    Four Capsicums
1st:  B Byne    2nd:  P Scrace    3rd:  S Harris

60    Five Onions – more than 125gms
1st:  S Abbot    2nd:  D Short    3rd:  G Argent

61    Five Onions – less than 125gms
1st:  M B Howard    2nd:  I Jackson    3rd:  J Holm

63    Five Carrots – stump rooted
1st:  S Harris 

64    Ten Shallots
1st:  K Hay      3rd:  D Short

65    Three Beetroots
1st:  J Holm    2nd:  M B Howard 

67    Two Cucumbers
1st:  D Faircloth      3rd:  S Harris

68    Ten Cherry/Plum Tomatoes
1st:  B Byne    2nd:  J Holm    3rd:  R Moon

69    Five Tomatoes
1st:  K Hay    2nd:  T Love    3rd:  S Harris

70    Truss of Tomatoes
1st:  M B Howard    2nd:  P Scrace    3rd:  S Abbot

71    Two Courgettes
1st:  M B Howard    2nd:  D Donovan    3rd:  J Holm

72    Two cobs of Sweetcorn
1st:  I Jackson    2nd:  R Moon    3rd:  M B Howard

73    Three sticks of Rhubarb
1st:  M B Howard    2nd:  A Lindsay    3rd:  V Black

74    Any other Vegetable
1st:  A Lindsay    2nd:  I Jackson 

75    Five stems of Herbs
1st:  S Abbot    2nd:  K Hay    3rd:  I Jordan

76    Collection of Four Vegetables
1st:  K Hay    2nd:  S Abbot 


FLORAL ART

77    Oriental
1st:  C Dunham    2nd:  R Ball    3rd:  A Travers

78    Big, Bold & Beautiful
1st:  R Ball    2nd:  A Travers    3rd:  C Dunham

79    A Petite in a Sea Shell
1st:  P Slater    2nd:  A Travers    3rd:  C Dunham


COOKERY & PRESERVES

81    Savoury Quiche
2nd:  K Hay    3rd:  M B Howard

82    Four Sausage Rolls
1st:  M B Howard 

83    Four Cheese Scones
1st:  M B Howard    2nd:  K Hay 

84    Four Cherry Bakewell Tarts
1st:  M B Howard 

85    Chocolate Swiss Roll
1st:  M B Howard 

86    Tea Loaf
1st:  M B Howard    2nd:  A Travers    3rd:  K Hay

87    Four Viennese Shortbreads
1st:  K Hay    2nd:  A Travers 

88    Four Peanut Cookies
1st:  K Hay    2nd:  M B  Howard 

90    Eight pieces of Tiffin
1st:  K Hay 

91    Marmalade
1st:  A Travers    2nd:  D Donovan    3rd:  M B Howard

92    Stoned Fruit Jam
1st:  D Donovan    2nd:  K Hay    3rd:  M B Howard

93    Any other Fruit Jam
1st:  D Donovan    2nd:  V Black    3rd:  A Travers

94    Lemon Curd
1st:  D Donovan    2nd:  A Travers    3rd:  M B Howard

95    Fruit Jelly
1st:  I Jordan    2nd:  M B Howard    3rd:  K Hay

96    Mincemeat
2nd:  A Travers 

97    Chutney
1st:  M B Howard    2nd:  K Hay    3rd:  A Travers

98    Pickled Vegetables
1st:  K Hay    2nd:  A Travers    3rd:  M B Howard

99    Lemonade
1st:  D Donovan    2nd:  A Travers 

100    Elderflower Cordial
1st:  A Travers    2nd:  D Donovan    3rd:  K Hay


ARTS & CRAFTS

103    Hand-knitted Garment
1st:  V Black    2nd:  S Abbot    3rd:  M Sinclair

104    Crocheted Item
1st:  M Sinclair    3rd:  Y Coleman

105    Soft Toy
1st:  M Sinclair    2nd:  P Slater    3rd:  S Abbot

106    Needlecraft
1st:  N Elmes    2nd:  S Abbot    3rd:  I Harding

107    A Christmas Card
1st:  S Abbot    2nd:  I Harding    3rd:  M Sinclair

108    A Bookmark
1st:  M Sinclair    2nd:  S Abbot    3rd:  A Evans

109    Something New from Something Old
1st:  S Abbot    2nd:  M Sinclair    3rd:  S Moon

110    A Painting in Oils or Watercolour
2nd:  M Sinclair 

111    A Picture in any medium
1st:  M Sinclair 

112    An item of Jewellery
1st:  P Slater    2nd:  M Sinclair    3rd:  A Evans

113    A design of Pressed Flowers
1st:  M Sinclair 


PHOTOGRAPHY

114    Feeding Time
1st:  D Faircloth    2nd:  M Willmott    3rd:  M Sinclair

115    Straight Lines
1st:  P More    2nd:  M Sinclair    3rd:  P Sedgwick

116    Action & Movement
1st:  P Sedgwick    2nd:  P More    3rd:  D Faircloth

117    Something Nautical
1st:  P More    2nd:  P Sedgwick    3rd:  M Sinclair


CHILDREN’S CLASSES – 7 & UNDER

118    A Garden in a Box
1st:  Jessica Willmott    2nd:  Jacob Abbot 

119    Potato Print
1st:  Jessica Willmott    2nd:  Jacob Abbot    3rd:  Matilda Dixon

120    Haloween Mask
1st:  Jacob Abbot    2nd:  Jessica Willmott 

121    Vehicle made from Fruit & Vegetables
1st:  Jessica Willmott    2nd:  Finley Dixon    3rd:  Jacob Abbot

122    Something I have Grown
1st:  Jacob Abbot    2nd:  Jessica Willmott 

123    Four Chocolate Crispies
1st:  Jacob Abbot    2nd:  Finley Dixon    3rd:  Matilda Dixon


CHILDREN’S CLASSES – 8-14 YEARS

125    A Collection of Leaves
1st:  Elia Dixon 

126    A Photograph of Clouds
1st:  Freya Moores    2nd:  George Sinclair    3rd:  Elia Dixon

129    Four Gingerbread
1st:  Elia Dixon 

Back to top


ROSE & SWEET PEA SHOW
TROPHIES;

THE SALMON CUP:   S. Harris
(for the most outstanding rose exhibit)

70th ANNIVERSARY CUP:  S Harris
(for most points in rose classes)

THE LOVEYS CUP:  M Howard
(for most outstanding sweet pea exhibit)

NATIONAL SWEET PEA MEDAL:  M Howard
(for most points in sweet pea classes)

V.P.A. TROPHY:  P Foster
(for most points in classes 22-35)

THE WATSON CUP:  A Travers
(for best pot plant)

THE FLORAL ART BOWL:  S Dean
(for best exhibit in floral art)

THE THORNDYKE CUP:  M B Howard
(for most points in fruit & vegetables)

HORTICULTURAL SOCIETY TROPHY:  K Hay
(For most points in show)


ROSES

1.    Rose bud made up as a man’s buttonhole.

1st  R Ball    2nd  G Argent    3rd  S Abbot

2.    One specimen large flower rose, any variety

1st  G Argent    2nd  S Harris    3rd    P Sedgwick

3.    Three large roses, mixed colours, any variety

1st  S Harris    2nd  K Hay    3rd    P Foster

4.    Three large pink roses, any variety

1st  P Foster    2nd  K Hay

 
5.    Three large white or cream roses, any variety

1st  P Foster    2nd  K Hay

6.    Three large yellow roses, any variety (no entries)


7.    Three large red roses, any variety

1st  S Harris    2nd  K Hay

8.    One bowl or vase of mixed large roses

1st  S Harris    2nd  J Eggins    3rd  P Foster

9.    Cycle blooms, 1 bud, 1 perfect, 1 full

1st  K Hay

10.    Two stems of cluster roses

1st  S Harris    2nd  I Harding    3rd     P Foster

11.    Three large bicolour roses (no entries)


SMELL & VOTE

12    Most fragrant rose:  G Argent

13    Most fragrant sweet pea:  C Dunham


SWEET PEAS

14    One vase mixed sweet peas, 12 stems

1st  M Howard    2nd  J Hamilton    3rd  K Hay

15     Three vases sweet peas, 5 stems, different colour in each vase

1st  P Sedgwick

16    One vase of pink sweet peas, 5 stems

1st    M Howard    2nd  R Holm    3rd  P Sedgwick

17    One vase  of lavender or mauve sweet peas, 5 stems,

1st    M Howard    2nd  R Holm    3rd  P Sedgwick

18    One vase sweet peas, 5 stems, any one colour except pink, lavender or mauve

1st    M Howard    2nd  R Holm    3rd  P Sedgwick

19    One vase bi-colour sweet peas, 5 stems

1st    R Holm    2nd  J Hamilton

20    One vase sweet peas, any variety or varieties

1st    K Hay    2nd  R Holm    3rd     J Hamilton

21    One specimen sweet pea, any colour or variety

1st    K Hay    2nd  S Abbot


22    Five stems pansies

1st   J Hamilton    2nd  D Faircloth    3rd  M B Howard

23    Five stems violas

1st  D Faircloth    2nd  J Hamilton

24    One vase of mixed flowers

1st  P Foster    2nd  S Harris    3rd  S Abbot

25    Three stems of flowering shrubs

1st  P Scrase    2nd  S Abbot    3rd  M B Howard

26    Vase of mixed foliage

1st  S Dean    2nd  C Dunham    3rd  R Ball


27    Three stems of clematis

1st  R Holm    2nd  M B Howard    3rd  S Harris

28    One spike of delphinium

1st  G Argent

29    Three stems of iris (no entries)

 

30    One spike of lupin

2nd   S Abbot

31    One spike of arum lily

1st  P Sedgwick    2nd  I Harding    3rd  J Smith

32    Three stems of alstromeria

1st  P Puleston    2nd   C Dunham    3rd  A Travers

33    Five stems of pinks

1st  K Hay    2nd  S Harris    3rd  A Travers

34    Three stems of any other flower

1st  P Foster    2nd  R Ball    3rd  P Scrace

35    Five hosta leaves

1st  I Harding    2nd  R Ball    3rd  P Puleston

36    One pot orchid

1st  R Ball    2nd  I Harding    3rd  A Travers

37    One pot plant - flowering

1st  A Travers    2nd  S Abbot    3rd  P Puleston

38    One pot plant - foliage

1st  P Puleston    2nd  S Abbot    3rd  R Roland

39    One cactus

1st  R Devaney    2nd  A Evans    3rd  I Harding

40    One succulent

1st  G Argent    2nd  S Abbot    3rd  I Harding

41    One specimen fern

1st  S Abbot    2nd  I Harding    3rd  R Devaney
 

42    One bonsai

1st  R Devaney


FRUIT & VEGETABLES 

43    Five stems of mixed herbs

1st  S Abbot    2nd  J Smith    3rd  M B Howard

44    Nine broad beans

1st P Sedgwick    2nd  M Willmott    3rd  M B Howard

45    Five potatoes

2nd  M B Howard    3rd  P Sedgwick

46    Two lettuces

3rd  M B Howard

47    Any other vegetable

1st  S Harris    2nd  J Hamilton    3rd  M Willmott

48    Fifteen gooseberries

1st  M B Howard    2nd  K Hay    3rd  S Abbot

49    Five sticks rhubarb

1st  M B Howard    2nd  S Abbot    3rd  P Sedgwick

50    Ten strawberries

1st  S Harris    2nd  J Hamilton    3rd  P Sedgwick

51    Any other fruit - one kind

1st  K Hay    2nd  P Sedgwick    3rd  J Eggins

FLORAL ART

52    A Good Read

1st  S Dean    2nd  J Eggins    3rd  A Travers
 

53    Wedding Day

1st  S Dean    2nd  C Dunham    3rd  A Travers

54    A Miniature – It’s a Small World

1st  S Dean    2nd  J Eggins    3rd  D Faircloth

55    Novice Class – a Table Arrangement

1st  R Rowland
Back to top


SPRING SHOW

TROPHIES;

 THE ALAN TWAITES MEMORIAL TROPHY:  David Donovan

(Most outstanding exhibit in Daffodil Classes)

THE DAFFODIL SOCIETY MEDAL:  Sandra Harris

(Most points in Daffodil Classes)

 THE TRAVERS TROPHY:  Margaret Howard

(Most points in Flower Classes excluding Daffodils)

PATSY FOSTER TROPHY:  Colin Bennett

(Best Orchid in Show)

THE ROSSITER CUP:  David Donovan

(Most outstanding Horticultural Exhibit)

 THE BALL TROPHY:  Chris Dunham

(Best exhibit in Floral Art)

 THE SALMON TANKARD:  Ann Travers

(Most points in Cookery Classes.

 THE JAMES CUP:  Sue Abbot

(Most points in Handicrafts)

 THE FELPHAM & MIDDLETON HORTICULTURAL SOCIETY TROPHY:  David Donovan

(Most points in Show)

 
CHILDREN’S AWARDS (Most points in Children’s Classes)

7 years and Under:  Jacob Abbot

8-14 years:  Alice Sanders

 FLOWERS AND POT PLANTS

 1.        One bloom Trumpet Daffodil

1st  P Sedgwick           2nd  S Harris           3rd  D Donovan

 2.         Three blooms of Trumpet Daffodils

1st     S Harris             2nd  C Dunham 

        3.   Five blooms of Trumpet Daffodils

1st  S Harris                

4.        One  bloom large cupped Daffodil

1st  K Hay                   2nd  S Harris                     3rd  D Donovan

 5.        Three  blooms of large cupped Daffodils

1st  K Hay                   2nd  P Sedgwick               3rd  C Bryan

6.        Five blooms of large cupped Daffodils

1st  D Donovan           2nd  C Bryan          

7.        One  bloom small cupped Daffodil

1st  D Donovan           2nd  S Harris                     3rd  S Abbot

8.        Three blooms small cupped Daffodils

1st  S Abbot                2nd  C Bryan                    3rd  D Donovan

9.      Five blooms small cupped Daffodils

1st  D Donovan          

10.    Three blooms bi-colour Daffodils

1st  S Faircloth            2nd  S Harris                    

 11.    Three blooms double Daffodils

1st  P Slater                 2nd  P Scrace                    3rd  S Faircloth

 

12.    Five blooms miniature Daffodils

1st  S Harris                 2nd E Sanders                   3rd  M Howard

13.    Five blooms miniature multi-headed Daffodils

 1st A Travers       

14.    Mixed Daffodils

1st  D Donovan           2nd  S Harris                     3rd  C Dunham

15.    Three stems multi-headed Narcissi

1st  S Faircloth            2nd  P Dawson                 3rd  S Harris

16. Three blooms, one variety any Daffodil

1st  D Donovan           2nd  S Harris                     3rd  A Travers

17.     Three Tulips

1st  C Bryan                2nd  M Howard                3rd  S Faircloth

18.    Hyacinths

1st  A Travers              2nd  J Smith                      3rd  S Faircloth

19.    Spring Flowers

 1st  M Howard           2nd  C Dunham                3rd  G Argent

 20.    Flowering Shrubs

1st  J Coxhead             2nd  A Travers                  3rd  P Sedgwick

 21.    Five blooms Pansies

1st  S Faircloth           

 22.    Five blooms Hellebores

1st  M Howard            2nd  S Harris                     3rd  S Abbot

 23.  Camellia

1st  P Slater                 2nd  P Sedgwick               3rd  J Coxhead

24.  Any Bulbs or Corms

1st  C Dunham            2nd  A Travers                  3rd  S Harris

25. One Pot Polyanthus or Primrose.

1st  G Beaven              2nd  C Bryan                    3rd  G Argent

26.  Alpine or Rock Garden

1st  I Jordan                 2nd  P Slater                     3rd  S Abbot

27.  A Cactus or Succulent

1st  G Argent               2nd  D Donovan               3rd  P Sedgwick

 28.  House or Pot Plant in bloom

1st  S Faircloth            2nd  S Harris                     3rd  P Slater

 29.  House or Pot Plant with Ornamental foliage.

1st  I Jordan                 2nd  S Abbot                    3rd  D Donovan

 30.   One pot of Orchids

1st  C Bennett             2nd  J Coxhead                 3rd  S Harris

 SMELL AND VOTE.           

31.    Daffodil – most fragrant bloom of Daffodil/Narcissi judged by the votes of the visitors:
1st  S Faircloth

 32.    4 Items in a Trug or Basket.

1st  S Harris                 2nd  K Hay                       3rd  M Howard

 VEGETABLES 

 33.    Any Vegetable

1st  M Howard            2nd  D Donovan

 34. Three kinds of Herbs

1st  I Jordan                 2nd  M Howard                3rd  K Hay

  35. Three sticks Rhubarb

1st  P Sedgwick           2nd  S Faircloth                3rd   I Jordan

 FLORAL ART

 36.    Be My Valentine

1st  E Anderson           2nd  A Travers                  3rd  C Dunham

 37. Spring Fever

1st  C Dunham            2nd  E Anderson               3rd  A Travers

 38. A Petite incorporating a Wine Glass

1st  P Dawson             2nd  I Jordan                     3rd  R Ball

 HANDICRAFT

 40.    A Painting in Oils or Watercolour

1st  P Dawson            

 41.    An item of Handicraft

1st  K Hay                   2nd  P Slater                     3rd  S Abbot

 42.    A Knitted or Crocheted item

1st  V Black                 2nd  S Abbot                    3rd  K Hay

 43.An item of Hand Stitched Needlecraft.

1st  G Kriehn               2nd  S Abbot                    3rd  S Faircloth

 44. An item of Machine Stitched Needlework

1st  S Abbot                2nd  S Faircloth

45. An Easter Bonnet

1st  S Abbot                2nd  M Howard

 46. A Thank You Card

1st  P Slater                 2nd  M Howard

PHOTOGRAPHY

47. I can see for Miles.

1st  P More                  2nd  P Dawson                 3rd  S Abbot

 48. Wheels

1st  P Sedgwick           2nd  P More                      3rd  P Dawson

 49. A Portrait.

1st  S Abbot                2nd  P More                      3rd  P Dawson

 COOKERY

 50. Individual Pasta Salad

1st  K Hay                   2nd  M Howard

 51. Four Hot Cross Buns

1st  K Hay

52. Four Easter Biscuits

1st  A Travers              2nd  M Howard                3rd  K Hay

 53. French Apple Tart.

1st  A Travers              2nd  K Hay

 54.    Lemon Drizzle Cake

1st  A Travers              2nd  K Hay                       3rd  R Ball

  55. Orange Marmalade.

1st  D Donovan           2nd  A Travers                  3rd  M Howard

  56. Citrus Marmalade

1st  D Donovan           2nd  A Travers                  3rd  M Howard

 57 Chutney or Pickle

1st  D Donovan           2nd  J Coxhead                 3rd  A Travers

 CHILDREN.  7 years and under

 58. Cress grown in an unusual container.

1st  Jacob Abbot          2nd  Jessica Willmott

59. An Easter Bonnet.

1st  Jacob Abbot

60. A Snake made from plant materials.
1st  Jacob Abbot

61. Five Marzipan Sweets.

1st  Toby                      2nd  Lewis R                    3rd  Mason
(1st Felpham Beaver Scouts)

62. A Mothering Sunday Card

1st  Jacob Abbot

8 – 14 years.

 64. Four Chocolate Brownies

1st  Alice Sanders        2nd  Bethany Sanders

65. A Potato Print Design

1st  Alice Sanders

66. A Photograph of Felpham Beach

1st  Alice Sanders        2nd  Bethany Sanders

     67. A Mothering Sunday Card

1st  Alice Sanders        2nd  Bethany Sanders

Back to top